ECOSA ve TSÜAB Başkanı Yıldıray Gençer Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 7. Tarım Bakanları Toplantısına Katıldı

7. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Tarım Bakanları Toplantısı Özbekistan Cumhuriyeti’nin ev sahipliğinde Taşkent’te gerçekleştirildi.

Özbekistan Cumhuriyeti Tarım Bakanının açılışını yaptığı toplantıya; Türkiye Cumhuriyeti, Kazakistan Cumhuriyeti, Kırgız Cumhuriyeti, Pakistan İslam Cumhuriyeti, Tacikistan Cumhuriyeti ve İran İslam Cumhuriyeti Tarım Bakanları ile üst düzey yetkilileri katıldı. Kıbrıs Türk Devleti de toplantıya EİT Gözlemcisi olarak katılım sağladı.

Toplantıda ülkemizi Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vahit Kirişci, üst düzey bakanlık temsilcileri, ECOSA ve TSÜAB Başkanı Yıldıray Gençer, TYAB Başkanı Hacı Ömer Güler, TODAB Başkanı Aykut Hacıoğlu ile ECOSA ve Alt Birliklerin Yönetim Kurulu Üyeleri temsil etti.

Toplantıda katılımcılara hitap eden Prof. Dr. Vahit Kirişci, EİT üyesi ülkelerin yaklaşık 550 milyon nüfusu olduğunu ve nüfusun yaklaşık yüzde 13’ünün halen yetersiz beslenmeden muzdarip olduğuna ilişkin verileri paylaştı.

Dünyanın diğer birçok yerinde olduğu gibi EİT bölgesinin de ciddi gıda güvensizliği ile karşı karşıya olduğunu belirten Kirişci, üye ülkelerde artan talebin karşılanması için verimliliğinin arttırılmasının gerekli olduğunu vurguladı.

Tarım alanındaki bir diğer önemli organizasyonun da EİT Ülkeleri Tohumcular Birliği (ECOSA) olduğunu belirten Kirişci, ECOSA’nın EİT ülkelerindeki tohumculuk sektörünün altyapısını geliştirerek gelişmiş ülkeler düzeyine çıkarmayı, ticaret hacmini artırmayı ve yüksek kaliteyi bölgesel tarımın hizmetine sunmayı amaçladığını hatırlattı.

Kirişci ayrıca, katılımcı bakanları Aralık 2022’de Azerbaycan’da yapılması planlanan 8. Uluslararası Ticaret Konferansı ve Uluslararası Tohumculuk Kongresine katılmaya davet etti. Yapılan konuşmalar ve sunumların ardından toplantı ikili görüşmeler şeklinde devam etti.

Leave a reply