ECOSA Başkanı Kazakistan Tarım Bakanı Sayın Yerbol Karashukeev ile bir araya geldi.

BÜGEM Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir ile ECOSA ve TSÜAB Başkanı Yıldıray Gençer beraberlerindeki heyet ile Kazakistan’da sektörel ziyaretlerde bulundu.

Heyetin Kazakistan programının 1. Gününde Kazakistan Büyükelçimiz Ufuk EKİCİ, Ticaret Müşaviri Yahya BABA ile TİKA Kazakistan ülke koordinatörü Hikmet ÖZDENOĞLU makamlarında ziyaret edilerek tarım ve tohumculuk alanındaki iş birliği olanakları görüşüldü.

Programın 2. Gününde KazAgro/KazFarm 2022 kapsamında gerçekleştirilen “Tarım Sektöründe Tohumculuk” temalı uluslararası konferansa katılım sağladı.

Mehmet Hasdemir “Türkiye’de Bitkisel Üretim ve Tohumculuk Sektörünün Mevcut Durumu”, ECOSA ve TSÜAB Başkanı Yıldıray Gençer ise “Türkiye Tohumculuk Sektörü” ana başlıklarında birer sunum gerçekleştirdi.

Heyet Kazakistan Tarım Bakanı Sayın Yerbol Karashukeev ile bir araya geldi.

Tohumculuk sektörüne yönelik teknik bilgilendirmelerin gerçekleştirildiği ziyarette, TSÜAB’ın Çimkent’e yapacağı URGE faaliyeti ile iki ülke arasında tohumculuk alanında yapılabilecek iş birliği çalışmaları gündeme taşındı.

ECOSA Başkanı Yıldıray Gençer, Sayın Bakanı Antalya’da düzenlenecek olan TSÜAB Çalıştayına ve ECOSA’nın Bakü’de düzenleyeceği Ticaret Kongresine davet etti. Görüşme öncesinde Bakan Yardımcısı Sayın Abulkhair Tamabek ve Kazakistan Ankara önceki Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ile Astana A.İ. Baraev Hububat Araştırma Enstitüsüne ziyaret gerçekleştirildi.

Leave a reply