6. ECOSA KONFERANSI İSTANBUL’DA YAPILDI

Ekonomik İşbirliği Ülkeleri Tohumcular Birliği (ECOSA) 6. Uluslararası Tohum Ticareti Konferansı İstanbul Fuar Merkezi konferans salonunda yapıldı.

Ekonomik İşbirliği Ülkeleri Tohumcular Birliği (ECOSA)’nın 6. Bölgesel Tohum Ticareti Konferansı İstanbul Fuar Merkezi konferans salonunda yapıldı. Konferansla eş zamanlı olarak yine aynı fuar merkezinde 10-12 Ocak 2014 tarihleri arasında Türkiye Tohum Teknolojileri, Tohumculuk Fuarı gerçekleştirildi. 10-12 Ocak 2014 tarihlerinde gerçekleştirilen ve katılımın yoğun olduğu konferansta, ECOSA üyesi ülkeler (Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, İran, Pakistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan, Türkiye) kendi tohumculuk sektörlerindeki son gelişmeleri diğer ülkelerle paylaştılar. 6. Uluslararası Tohum Ticareti Konferansı, ECO Bölgesi için büyük fırsatlara zemin hazırladı. Konferans katılımcılar arasında; ECOSA üyesi ülkeleri üst düzey temsilcileri ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının tohumculuk sektörü ile ilgili kurumlarının başkanları ve üst düzey temsilcileri yer aldı. Ayrıca tarım alanında faaliyet gösteren Türk ve yabancı özel sektör firma temsilcilerinin yetkililerinin de konferansa katıldı. Bölgesel olarak tohumculuk mevzuatlarının – uygulamalarının şeffaflığı, izlenebilir olması ve tohumluk ticaretinin sürekliliği konuları konferansın gündemini oluşturdu. Türkiye’de tohumculuğun tarihsel gelişimi, tohumluk tescili, sertifikasyonu ve tohumculukta zirai karantina önlemleri konuları hakkında sunumlar yapıldı. Bunlara ek olarak ECO ülkeleri arasında tohumculuk sektöründe ithalatın ve ihracatın nasıl daha da ileriye götürülebileceği konuları ele alındı. ECOSA adına Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mete Kömeağaç ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Vehbi Eser’in ev sahipliği yaptığı konferans kapsamında ‘Uluslararası tohum ticareti ve önemli kurallar’,‘ECO ülkelerinde tohum ticareti ve son 5 yıldaki gelişmeler ve fırsatlar’ ve ‘Tohumculuk sektörünün uyumlaştırılması ve geliştirilmesi projesi (FAO) ‘’ konulu üç oturum düzenlendi.

Konferansın kapanış konuşması ECOSA Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mete KÖMEAĞAÇ tarafından gerçekleştirildi. Kömeağaç konuşmasında; Bu kongrenin ECOSA’nın düzenlediği 6. Kongre olduğunu belirtti. Giderek gelişen ve ilgi toplayan ECOSA kongrelerine hem Türk hem de yabancı konuk katılımının çok yüksek olduğundan ve düzenlemiş olduklarıkongre ve fuarın ticari ilişkilerin gelişmesine büyük katkı sağladığından bahseden Kömeağaç, ECO ülkeleri arasında ve bölgede verimin artması için karşılıklı olarak ticari ilişkilerin, ithalatın ve ihracatın geliştirilmesi gerektiği ve ECO ülkelerinin kendi içindeki ticaretinin kolaylaştırması gerektiği vurguladı, ‘’ticaret yaparak daha çok gelişeceğiz ve birbirimiz daha iyi tanıyacağımız’’ dedi. Konferansın kapanış konuşmasının ardından düzenlenen plaket töreninde Pakistan Tohumcular Birliği Başkanı Salman Mahmood Khan, Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Yıldıray Gençer’e bir plaket takdim etti. Ayrıca tüm ECO ülkeleri temsilcilerine yine Pakistan Tohumcular Birliği Başkanı Salman Mahmood Khan tarafından Pakistan’dan getirilen hediyeler takdim edildi.

Leave a reply