1. Türk Tarım İş Forumu Özbekistan’da Gerçekleştirildi

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Tarım Bakanları 1. Toplantısı ve 1. Türk Tarım İş Forumu Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenledi.

Özbekistan Tarım Bakanı’nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya TDT Genel Sekreteri, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan Tarım Bakanları ile gözlemci ülke Macaristan Tarım Bakan Yardımcısı, Üye ve Gözlemci ülkelerden 300’den fazla bakanlık yetkilisi, Sivil Toplum Kuruluşu yetkilileri ve tarım alanında önde gelen şirketlerin temsilcileri katıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Prof. Dr. Vahit Kirişci’nin teşrifleri ile gerçekleşen Foruma Türkiye Tohumculuk Sektörü adına ECOSA ve TSÜAB Başkanı Yıldıray Gençer Başkanlığında  ECOSA, TSÜAB ve Alt Birliklerin Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri katılım sağladı.

Prof. Dr. Vahit Kirişci, bu toplantının üye ülkelerin tarım alanındaki bilgi ve deneyimlerini paylaşabileceği önemli bir platform olduğunu belirterek, TDT ülkelerinin toplamda 100 milyar dolara yakın tarım ürünleri ticareti ile dünya tarımsal ticaret hacminin yaklaşık yüzde 3’ünü gerçekleştirdiğini aktardı.

TDT üye ülkeleri arasında sağlıklı bir veri tabanının oluşturulması, bu veri tabanının üye ve gözlemci ülkelerle ilgili bilgilerle sürekli olarak güncellenmesi gerektiğine dikkati çeken Kirişci, ayrıca bu toplantıların geleneksel hale gelmesi gerektiğini ve bu toplantıların bir konu bazında yapılmasının daha faydalı olacağını dile getirdi.

Kirişci, bu tür forumlarla ticari ilişkileri daha da güçlendireceklerini ve yeni iş birliklerine yeni kapılar arayacaklarını vurguladı.

Kirişci, “Türk devletleri arasındaki stratejik ortaklıklar bu tür organizasyonlarla somut iş birliği ve yatırım alanlarına dönüşecektir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye, bu iş birliğinin artarak devam etmesi için bütün gücüyle seferberdir.” diye konuştu.

Açılış töreninin ardından Forum, tarım sektöründeki yatırım imkânları, şirketlerin çeşitli projeleri ve iş birliğini genişletme fırsatları hakkında konuşmalar ve sunumların yer aldığı tematik oturumlarla devam etti. Forum ayrıca, imkan sağladığı B2B toplantıları ve ikili görüşmelerle, forum katılımcıları arasında iletişim ve yeni temasların tesisi için uygun bir zemin oluşturdu.

Leave a reply