ECOSA ve TSÜAB Başkanı Yıldıray Gençer, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin Özbekistan Programına Katıldı.

Yönetim Kurulu Başkanımız Yıldıray Gençer ve Başkan Yardımcımız Ökkeş Yıldırım, Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli ile birlikte Özbekistan’da çeşitli görüşmeler gerçekleştirerek, Özbek-Türk Tarım İşadamları Forumu’na katılım sağladı.

Özbekistan Tarım Bakanı Cemşid Hocaev, Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar, Türkiye ve Özbekistan Tarım Bakanlığı Genel Müdürleri ile iki ülkeden iş insanlarının katıldığı toplantıya Türk tohumculuk sektörünü temsilen; ECOSA ve TSÜAB Başkanı Yıldıray Gençer, TSÜAB Başkan Yardımcısı Ökkeş Yıldırım, ECOSA Başkan Yardımcısı Savaş Akcan, ECOSA Yönetim Kurulu Üyesi Aykut Hacıoğlu, TYAB Yönetim Kurulu Üyesi Miktat Olgun ve ECOSA Genel Sekreteri Dr. Ali Üstün katıldı.

Görüşmelerde ECOSA’nın (Ekonomik İşbirliği Ülkeleri Tohumcular Birliği) amaçları, ECO/EİT Bölgesinde tohumculuğun durumu ve Türkiye Özbekistan tohumculuk sektörü ilişkilerini detaylı olarak aktaran Gençer; Yüzyıllar öncesine dayanan geleneklerin, örf-adetlerin iki ülke halklarını birbirine bağladığını ve bu gönül bağının her iki devletin ilişkilerinde de karşılık bulduğunu kaydetti.

Başkan Gençer, iki ülke arasındaki tohum ticaretini geliştirmek için mevzuat ve teknik altyapıda uyumlaştırma çalışmaları yapılması gerektiğini belirterek şunları aktardı:

“Buraya, Türk tohumculuk sektörü ile kardeş ülkemiz Özbekistan’ın tohumculuk sektörünü buluşturmak üzere geldik. Hem Türkiye hem de Özbekistan’ın EİT (Ekonomik İşbirliği Teşkilatı) üyesi olması nedeniyle değinilmesi gereken bir diğer önemli konu ECOSA’dır.

ECOSA, EİT Ülkeleri “Türkiye, Pakistan, İran, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Afganistan, Türkmenistan, Tacikistan ve Özbekistan” arasında, tohum endüstrisindeki iş birliğini geliştirmek, tohum ticaretini artırmak ve kolaylaştırmak amacıyla 2009 yılında kurulmuştur.

Özbekistan ile Türkiye arasında tohum ticaret hacmi gün geçtikçe artmaktadır. Bugün, ülkenin önemli kurumlarından Tarım Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Merkezi (AKIS) ve Tohum Geliştirme Merkezini ziyaret ettik. Bakan Yardımcısı Sayın Aliser Turayev ve Enstitü yöneticileri arge, sektör ve devlet iş birliği amacıyla yeni kurulan sistemi tanıtarak, bizden beklentilerini aktardılar.

Çalışmalarımız neticesinde, iki ülke arasında ticaretin daha da artması ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması için yapılması gereken bazı düzenlemeleri;

-Ortak tohum üretiminin teşvik edilmesi, bu konuda mevzuatın iyileştirilmesi ve tohumculuk konusunda yapılacak yatırımlara uygun şartların oluşturulması,

-Özbekistan tohumculuk mevzuatının Uluslararası ve Türk mevzuatı ile uyumlu hale getirilmesi ve bu alanda TİKA, ECOSA, TÜRKTOB, Alt Birliklerimiz ve Bakanlığımızın ortak gayreti ile hazırlanan uyumlulaştırma ve eğitim projesinin yürürlüğe sokulması,

-Zirai Karantina ile ilgili problemlerin bilimsel veriler ışığında kolaylaştırılması ve Tohumculukta gümrük muafiyeti ve tarife kontenjanı getirilmesi şeklinde sıralayabiliriz.

Siyasi ve ticari düzeylerde toplantıların yapıldığı ziyarette Sayın Bakanlarımız Dr. Bekir Pakdemirli ve Cemşid Hocaev’in onaylarıyla çok önemli kararlara imza atıldı.

Müzakelerin sonucunda; Tarımsal sanayi sektöründe stratejik ortaklıkları genişletmek için yol haritası; Tarım alanındaki Özbek-Türk ortak çalışma grubunun üçüncü toplantısının nihai protokolü ve iki ülkenin tarım bakanlıkları arasında tarımsal araştırma ve geliştirme alanında iş birliğine ilişkin niyet protokolü başlıklarında üç anlaşma imzalandı.

Türkiye ve Özbekistan iş çevreleri arasında yeni ticari ve ekonomik bağlar kurulması; Tohum üretimi, yoğun bahçecilik ve seracılık alanında ortak projelerin geliştirilmesi; İki ülkenin iş adamları arasında ikili ticaret anlaşmalarının imzalanması konularında da mutabakat sağlandı.

Temennimiz, gerekli uyumlaştırma çalışmalarını bir an evvel tamamlayıp, gönül coğrafyamıza en güzel tohumları ekmektir.”