ECOSA 2021 YILI GENEL KURULU YAPILDI

Ekonomik İşbirliği Ülkeleri Tohumcular Birliği (ECOSA) 2021 Yılı Genel Kurulu 21 Ekim tarihinde Ankara’da Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) merkezinde yapıldı.

ECOSA’nın önceki dönem faaliyetlerinin değerlendirilmesiyle başlayan Genel Kurul, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) üyesi ülkelerle (Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Tacikistan, Pakistan, İran ve Afganistan) sektörel iş birliğinin ve ticaretin geliştirilmesi için atılacak adımlar ve yapılması gereken çalışmaların görüşülmesiyle devam etti.

ECOSA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Kurul Divan Başkanı Savaş Akcan şimdiye kadar yapılan çalışmalar ve destekleri için üyelere teşekkür ederek başladığı konuşmasında üye devletlerin tarımsal şartlarının birbirinden farklı olsa da tohumculuk sektörünün potansiyel iş birliğinin en iyi tanımlanmış alanlarından biri olduğunu kaydetti.

Akcan özetle, ‘’ECOSA’nın uluslararası kurumsal gücünün artması, üye ülkeler arasında tohumculuk ve dış ticaret ile ilgili yasal mevzuatın uyumlulaştırılması, Türk özel sektörü olarak gönül coğrafyamız diye tanımladığımız ülkelerle ticaretin kolaylaştırılması için önümüzdeki dönemde de çalışmaya devam edeceğiz.’’ şeklinde konuştu.

ECOSA Genel Kurulu faaliyet ve denetim raporlarının, bütçelerin ve tüzük değişikliklerinin görüşülüp ibra edilmesiyle devam etti.

Yapılan seçimlerin sonuçlarına göre Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

Savaş Akcan, Yıldıray Gençer, Hacı Ömer Güler, Aykut Hacıoğlu, Süleyman İlgün, Hurşit Nallı, Selami Yazar.

Denetim Kuruluna ise; Ali Nergiz, Cenk Özer, Osman Yıldız seçildi.

(Liste soy isimlere göre alfabetik sırayla yazılmıştır.)

Leave a reply